Jakou postel si vybrat? Čalouněnou, masivní nebo v imitaci dřeva?

Spolu s tím, že se Vám postel musí líbit a být vhodná pro Váš interiér, je potřeba zvážit také jejich vlastnosti. Pojďme si porovnat čalouněné, masivní a laminové provedení postelí. Každá má své výhody i nevýhody, která je pro Vás nejlepší?

Při porovnání vycházejme z faktu, že porovnáváme pouze kvalitně vyrobené postele.

1/ postele z masivu. Vysoká pevnost a životnost, vůně dřeva - kousek přírody doma, antialergické vlastnosti, snadná údržba to jsou základní výhody u postelí z masivu. Optimální provedení postele z masivu je použití tvrdších dřevin jako buk nebo dub, pro příznivější ceny se pak používají smrk nebo borovice (spíše pro nábytek pro děti nebo na např. na chatu). Doporučujeme vybírat z provedení postelí o min. tloušťce čel a postranic od 27 mm a více. Čím silnější desky, tím se navyšuje pevnost a nosnost postele. "Nevýhodou" postelí z masivu, dá-li se to takto nazvat, je možná občasná různorodost v barevnosti v ploše desky (např. u provedení cink), přítomnost součků nebo tmavších míst (jádra). Uvedené je přirozenou vlastností dřeva, která často posteli dodává na zajímavosti.

2/ postele z lamina, nebo li LTD. Postele jsou vyráběny z dřevotřískových desek s povrchem z dýhy z fólie v různých dekorech, s ochrannými ABS hranami. Aktuální přísné normy zajišťují nepřítomnost zdraví škodlivých látek v LTD, netřeba se tak obávat dřívějších nevhodných materiálů. Výhody lamino postelí jsou v příznivé ceně, snadné údržbě, ve velmi široké nabídce možných dekorů, ať už imitací dřevin nebo různých moderních designů vč. bílé a jejich 100% jednotnost a neměnnost povrchu (nejsou zde výše uvedené "nástrahy" přírodního dřeva). Také zde platí stejné pravidlo na použití tloušťky čel a postranic, čím silnější materiál, tím pevnější provedení. Doporučujeme min. tloušťku čela a postranic od 32 mm. U postelí z tloušťky desk 38 mm se dosahuje kvality pevnosti masivních postelí (musí být použito kvalitní kování). Nevýhody u postelí z LTD se spíše nachází u "ošizených" typů těchto postelí vyrobených z nekvalitních LTD, v nevhodné tenké tloušťce desek a nepevným spojovacím kováním. Při jejich nákupu doporučujeme pečlivě vybírat a získávat důležité informace o kvalitě.

3/ čalouněné postele, boxspring nebo kontinentální postele. Tyto postele se vyznačují osobitým designem v nepřeberném provedení látek, výšek čel a tvarů. Výhodami čalouněných postelí je uvedená designová pestrost a vysoký komfort postelí, zvláště u typů boxspring (dvě a více matrací na sobě). Při použití kvalitní kostry postele z masivu a kvalitního spojovacího kování, lze docílit také u čalouněné postele vysoké pevnosti srovnatelné s masivní postelí. Nevýhodou čalouněných postelí je menší odolnost proti oděru a ušpinění, s tím spojená méně snadná údržba a držení se prachu v posteli (ne ideální prostředí pro alergiky) a složitější manipulace s celými boxy (mimo provedení postelí které lze rozložit a boky a čela, např. postel IDYLLA). Pro zajištění dlouhé životnosti postele doporučujeme čalouněné postele s možností výměny matrace (tedy ne začalouněné matrace), s dřevěnou konstrukcí a z kvalitních látek s možnou údržbou a vysokým stupněm odolnosti proti oděru.

Snad Vám uvedené informace alespoň částečně napověděly, kterou postel si vyberete právě vy. V nabídce postelí SNOOZE značkové spaní na www.znackove-spani.cz najdete všechny typy uvedených postelí v kvalitě, která Vám umožní její dlouhé a spokojené užívání.

Ing. Ludmila Šabršulová

Výrobce matrací SNOOZE s.r.o. 

Najdete nás i v našich kamenných prodejnách

Studentská 4
779 00 Olomouc
588 881 160
OC Paráda Dobrovského 3680
738 01 Frýdek-Místek
607 034 304
tř. Osvobození 175
765 02 Otrokovice
577 477 564